Rotary

Rotary insanlığa hizmet vermek, her meslekten yüksek ahlaki standartları yüceltmek ve dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacıyla, dünyadaki iş ve meslek sahibi 1.2 milyon bireyin birleşmelerinden meydana gelmiş bir kuruluştur.


Dörtlü Deney

Rotaryenlerin en çok kullandıkları ve söyledikleri bir iş ahlakı dünya kuralı vardır ki buna "Dörtlü Deney" diyoruz.

"Düşündüklerimiz, söylediklerimiz ve yaptıklarımız: 

1) GERÇEĞE UYGUN MU? 

2) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN ADİL Mİ? 

3) İYİ NİYET VE DAHA İYİ DOSTLUKLARI SAĞLAYACAK MI? 

4) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN YARARLI MI?"Rotary'nin 6 öncelikli hizmet alanı


Tüm dünyadaki Rotary kulüpleri aynı ortak hedefler çerçevesinde dünyamızı ve yaşadığımız çevreyi daha güzel ve yaşanır kılmak için gönüllü olarak çalışmaktadır.

Barış ve anlaşmazlıkları önleme / çözme


Barış çabalarını güçlendirmek ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde uzun vadeli barışın oluşmasını desteklemek için eğitim ve öğretim sağlıyoruz.

Hastalıkları önleme ve tedavi


Tıbbi giderler yüzünden her yıl 100 milyondan fazla insan yoksulluk içine itiliyor. Çocuk felci, HIV / AIDS ve sıtma gibi büyük hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı oluyoruz.

Su ve Hijyen


2.5 milyardan fazla insan yeterli temiz suya erişememektedir. Toplumların sürdürülebilir su ve temizleme sistemleri geliştirmelerine yardımcı oluyoruz ve temiz su ve temizleme konusunda eğitim veriyoruz.

Anne ve çocuk sağlığı


Beslenme yetersizliği, sağlığın kötü olması ve temizliğin yetersiz olması nedeniyle her yıl beş yaşın altındaki en az 7 milyon çocuk ölüyor. Bebeklere aşı ve antibiyotik sağlamakta, tıbbi bakıma erişimi iyileştirmekte ve sağlık hizmeti sunucularına yardımcı olmaktayız.

Temel eğitim ve Okuryazarlık


Dünya genelinde 67 milyon çocuğun eğitime erişimi yok. Temel eğitim verilmesini ve okur-yazarlığı destekliyoruz, eğitimde cinsiyet eşitsizliğini azaltıyor ve yetişkin okur yazarlığını artıyoruz.

Ekonomik ve Toplumsal gelişim


Yaklaşık 1,4 milyar işsiz insan, günde 1,25 dolardan daha az bir miktarla yaşıyor. Ekonomik ve toplumsal kalkınmayı geliştirmeye ve bireyleri ve tüm toplulukları ekonomik olarak güçlendiren fırsatlar yaratmaya yardımcı oluyoruz.


Uluslararasi Rotary 2430. Bölge 2 Adam Yazilim