2017 - 2018 Dönemi

UZUN DÖNEM GİDEN ve GELEN ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ


 
 
Uzun yıllardır başarı ile devam eden gençlik değişim projelerimize bu sene de devam ettik.

Uzun dönem değişim giden öğrencimiz Deren Dal Ponte Vedra Beach Rotary Kulübü 6970. Bölge Florida, ABD kulübünde misafir olmaktadır.

Patrocinio Brumado dos Pavoes Rotary Kulübü 4770. Bölge, Brezilya'dan gelen uzun dönem değişim öğrencimiz Gustavo Matos intibak kampının ardından Adana'ya ev sahibi ailesi le beraber gelmiştir. Kulübümüzün çeşitli toplantılarına katılmıştır.
BABA - ÇOCUK KAMPI

    Adana, Seyhan, Çukurova, Tepebağ, Güney ve 5 Ocak Rotary Kulüplerinin ortak düzenlediği baba - çocuk kampı Aladağlar Emli Vadisinde 70 kişinin katılımı ile yapıldı.

Kulübümüzden 21 baba çocuğun katıldığı 2 gün süren kampta katılanlar gençlerle ve Rotaryen dostlarla doğada eğlendi, oyunlar oyanadı, çadır kurmayı öğrendi, yürüyüşler yaptı.


 


ZİÇEV PİKNİĞİ


 
  Adana ZİÇEV öğrencileri yararına 15.09.17 tarihinde düzenlediğimiz pikniğe misafirlerimiz ZİÇEV öğrencileri, aileleri, öğretmenlerinin yanında üyelerimiz, eşlerimiz ve çocuklarımız katıldı. Sabah saat 11:00'den 18:00'e kadar süren piknikte hep beraber uçurtma uçurduk, şarkılar söyledik oynadık eğlendik. ZİÇEV öğrencilerinin uçurtma uçururken ve şarkı söylerken yaşadıkları mutluluk görülmeye değerdi.

ZİÇEV öğretmenlerine ve müdürüne özel eğitim gerektiren çocuklarımıza gösterdikleri özenin teşekkürü olarak çeşitli hediyeler verdik.
 

 

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİNDE TOPLUMSAL ROLLER KONFERANSI

    25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisinde düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Toplumsal Roller Konferansı" Adana - Seyhan - Çukurova - Güney ve 5 Ocak kulüplerinin desteği ile gerçekleşti.

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Barosunun önderliğinde, Kent Konseyi Kadın Meclisinin ev sahipliğinde yürütülen ve 150 üzerinde katılımcı bulunan konferansta Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Adana Barosu yetkilileri konu ile ilgili sunumlarını yaptılar.
ABDİOĞLU RTB "KIRKYAMA ATÖLYESİ"

 
  Kulübümüzün Abdioğlu Rotary Toplum Birliğinde köy hanımlarına yönelik olarak düzenlen "Kırkyama Atölyesi" 28 Ekim’de 15 bayanın katılımı ile yapılan tanıtım toplantısı ile başladı. Takip eden 4 Kasım – 23 Aralık tarihleri arasında 8 hafta boyu her Cumartesi günü 10:00 – 13:00 saatleri arasında çalışmalar düzenli olarak devam etti. Kırkyama ustaları bayanlar yönetiminde gerçekleşen çalışmalarda katılan bayanlar yeni kırkyama tekniklerini samimi bir ortamda öğrendi ve geliştirdi. Atölyede kullanılan tüm alet, malzeme ve kumaşlar kulübümüz eşleri tarafından doğrudan gönüllü olarak tedarik edildi.

Atölyenin son günü 23 Aralıkta çalışmaların ardından atölyeyi tamamlayan 10 bayana katılım sertifikaları verildi, üye eşlerimizin de katılımıyla beraber düzenlenen yemek hep beraber yenildi.

Bayanlar kendi evlerinde çalışmaya devam ederek Nisan ayında Adana’da 75. Yıl Sanat Galerisinde düzenlenecek kırkyama sergisinde sergilenecek eserlerini üretecekler.
TABAKLAR RTB ETKİNLİKLERİ

 
  Kulübümüzün Tabaklar RTB köyünün ilkokuluna çocuk oyun parkını üyemizin doğrudan tedarik etmesini takiben ana sınıfı öğrencilerine yönelik “Çocuklar İçin Okuma Atölyesi” gerçekleşti. İlkokula üyelerimiz tarafından tedarik edilen 185 adet ilköğretim çağı kitapları yansıra boyama kitapları teslim edildi, dağıtıldı.

Köy muhtarı tarafından düzenlenen sıkma ayran yemeğine öğrenciler, öğretmenler ve üyelerimizle beraber katıldık.
ABDİOĞLU RTB SAĞLIK TARAMASI

 
  8 Mart Dünya Böbrek Günü vesilesiyle 10 Mart Cumartesi günü Abdioğlu RTB'mizde üye eşimiz Prof. Dr. Neslihan Seyrek önderliğinde hipertansiyon taraması yapıldı.

Adana Yüreğir Kaymakamlığından Abdioğlu Kazime Özler Ortaokulunun kullanılması için alınan izni takiben 7'den 70'e tüm köy halkının davet edildiği taramanın duyurusu yapılarak Türk Nefroloji Derneği ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinin yönetiminde ve sağlık personeli ile hipertansiyon sağlık taraması gerçekleşti.

Büyük çoğunluğu erişkin kadın ve refakatlerindeki çeşitli yaşlarda çocuktan oluşan toplam 238 kişinin tansiyon kontrolü yanında yaş, boy, kg ve göbek çevre ölçümleri Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş ve Ç.Ü. Nefroloji Bölümü Prof. Dr. İbrahim Karayaylalı gözetiminde gönüllü Ç.Ü. iç hastalıklar, nefroloji ve çocuk hastalıkları 5 uzman doktoru ile 5 uzman hemşire ve sağlık personeli tarafından yapıldı. Taramaya katılan kişilere doğru beslenme ve tansiyon-böbrek sağlığı için tavsiyelerde bulunuldu.

Yüksek tansiyon tespit edilen kişilerin takip ve tedavileri kendileri ile doğrudan irtibat kurularak devam edecektir.
UNICEF-SEYHAN BELEDİYESİ-ADANA ÇUKUROVA RK "Çocuk Dostu Şehirler Çalıştayı"

 
 


Kararlı Mücadele, Önleyici Müdahale

UNICEF Rotary 2430. Bölge "Çocuk Dostu Şehirler" iş birliği kapsamında Adana Seyhan Belediyesi ile beraber Çukurova Üniversitesi Adli Bilimler ve Bağımlılık Enstitüsü katkılarıyla düzenlediğimiz "Çocuk ve Gençlerin Uyuşturucu Madde Bağımlılığından Korunması Arama & Tarama Çalıştayı" 28.03.2018 tarihinde gerçekleşti.

28 Mart 2018 Çarşamba günü Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi toplantı salonunda 280 kişinin katılımıyla başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Rotary 2430. Bölge Guvernörü Serdar Ünlü ve Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptı.

Çukurova Üniversitesi Adli Bilimler ve Bağımlılık Enstitüsü, AMATEM, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Adana İl Sağlık Müdürlüğü ve İşkur'dan konunun uzmanlarının sunumları gün boyu sürdü. Çalıştay başkanlığı tarafından derlenen öneriler rapor haline getirilerek kısa, orta ve uzun vadeli eylem planı olarak ilgili kurumlara iletilecektir.

KIRKYAMA SERGİSİ Adana 75. Yıl Sanat Galerisi

 
 
ZİÇEV yararına İstanbul Tekstil Sanatları Derneği ile beraber Adanalı kırkyama ustalarının da katkılarıyla Adana B.Ş. Belediyesi 75. Sanat Galerisinde 23 – 28 Nisan 2018 tarihleri arasında “Kırkyama Sergisi" düzenlenmiştir.

Sergi açılışı kalabalık bir ziyaretçi gurubu huzurunda Guvernör Serdar Ünlü – Nilüfer Hanım tarafından yapıldı. 86 üst seviyede kırkyama eserinin yer aldığı sergide ayrıca Abdioğlu RTB Kırkyama Atölyesine katılan bayanların da eserleri sergilendi.

75. Sanat Galerisi programı yıllık olarak seçici kurul tarafından tespit edilmektedir. Sergi binasının Adana’nın merkezi ve işlek yerinde olması ziyaretçi sayısında ve Rotary’nin tanıtımında çok etkili oldu.

Sergi süresince çeşitli etkinliklerden Adana ZİÇEV’e bağışlar toplanıldı.
23 NİSAN'DA ÇOCUKLARIMIZ TİYATRODA

 
 
Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu özel seansında "Sevgi Parkı" oyununa, Adana B.Ş. Belediyesinden tahsis edilen otobüslerle Abdioğlu RTB, Tabaklar RTB ve Gökçeli Köyü ilkokullarından 182 çocuk ve ebeveynini öğretmenleri gözetimde 23 Nisan kutlaması olarak götürdük.


Uluslararasi Rotary 2430. Bölge 2 Adam Yazilim